РОЖІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДАБРОВАРСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯПро стан виконання заходів до Програми соціально-економічного, культурного і духовного розвитку Рожівської територіальної громади на 2013 рік за перший квартал 2013 року
Заслухавши інформацію сільського голови с.Рожівка Величенко С.Д. про стан виконання заходів до Програми соціально-економічного, культурного і духовного розвитку Рожівської територіальної громади на 2013 рік за перший квартал 2013 року, керуючись статтею 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, сесія сільської ради В И Р І Ш И Л А: Інформацію сільського голови с.Рожівка Величенко С.Д. про стан виконання заходів до Програми соціально-економічного, культурного і духовного розвитку Рожівської територіальної громади на 2013 рік за перший квартал 2013 року прийняти до відома. Сільський голова С.Д.Величенко Секретар сільської ради З.Я.Конончук
с.Рожівка 26 квітня 2013 року № 438 ХХІХ -УІ
|
№№ п/п | Назва підприємства, установи | Години роботи (год.) | Перерва на обід (год.) | Вихідні дні |
1 | Рожівська сільська рада | 8-00 - 17-00 | 12-00 – 13-00 | субота, неділя |
2 | ДНЗ «Курчатко» | 7-30 – 17-30 | 13-00 – 14-00 | субота, неділя |
3 | Фельдшерсько-акушерський пункт прийом хворих виклик на дому |
8-00 – 12-00 12-00 – 14-30 |
без перерви |
неділя |
4 | Сільський будинок культури субота неділя | 11-00 – 19-00 11-00 - 23-00 18-00 - 23-00 | 13-00 – 14-00 13-00 – 18-00 --- | понеділок |
5 | Сільська бібліотека неділя | 10-00 – 18-00 10-00 – 15-00 | 13-00 – 14-00 | понеділок |
6 | Рожівське КП «Добробут2 | 8-00 – 17-00 | 12-00 – 13-00 | субота, неділя |
7 | Культурно-громадський центр магазин в літній період |
8-00 – 20-00 8-00 – 21-00 |
13-00 – 14-00 13-00 – 14-00 |
немає |
кафе у вихідні та святкові дні | 13-00 – 23-00 11-00 – 24-00 | Без перерви | понеділок | |
8 | СТ «Гала» магазин |
8-00 – 20-00 |
13-30 – 14-30 |
немає |
РОЖІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БРОВАРСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
Про затвердження місцевої Програми про організацію літнього відпочинку та оздоровлення дітей
села Рожівка в 2013 році
З метою організації відпочинку та зайнятості дітей влітку 2013 року, створення належних умов для проведення оздоровчих заходів, на виконання розпорядження Президента України «Про організацію літнього відпочинку та оздоровлення дітей», Постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи щодо посилення захисту багатодітних і неповних сімей», враховуючи пропозиції постійної депутатської комісії з питань освіти, культури, охорони здоров’я, материнства і дитинства та соціального захисту населення, керуючись пунктом 22 частини 1 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, сесія сільської ради
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити місцеву Програму про організацію літнього відпочинку та оздоровлення дітей села .Рожівка в 2013 році (додається).
2.Контроль за виконанням заходів Програми покласти на постійну комісію з питань освіти, культури, охорони здоров’я, материнства і дитинства та соціального захисту населення.
Сільський голова С.Д.Величенко
Секретар сільської ради З.Я.Конончук
с.Рожівка
26 квітня 2013 року
№ 444 ХХІХ - УІ
Затверджено
Рішення Рожівської сільської ради
від 26 квітня 2013 р. №444 ХХІХ-УІ
Місцева Програма
про організацію літнього відпочинку та оздоровлення дітей
села Рожівка в 2013 році
1.Загальні положення
Турбота про здоров’я дітей є одним з основних показників ставлення до проблем підростаючого покоління.
Конвенцією ООН про права дитини, ратифікованою Верховною Радою України проголошено, що діти мають не тільні особливі потреби, а й громадські, політичні, соціальні, культурні та економічні права. Одним із найважливіших стратегічних завдань нашої держави в забезпеченні соціального захисту дитинства є реалізація права на оздоровлення і відпочинок.
2. Мета і основні завдання
2.1.Метою Програми є створення сприятливих умов для якісного відпочинку та оздоровлення дітей, які проживають в с.Рожівка.
2.2.Основні завдання Програми:
- збільшення кількості дітей, охоплених організованими формами відпочинку та оздоровлення;
- створення сприятливих умов для реалізації соціально-педагогічних, медико-оздоровчих інноваційних проектів відпочинку та оздоровлення дітей.
3. Фінансове забезпечення Програми
Видатки, пов’язані з відпочинком та оздоровленням дітей, здійснюються за рахунок виділених в установленому порядку коштів з місцевого бюджету , коштів підприємств, установ, організацій, а також добровільних внесків юридичних і фізичних осіб, коштів батьків та інших джерел, не заборонених законодавством.
4. Очікувані результати виконання Програми
4.1. збільшення кількості оздоровлених дітей, що мають статус, зокрема:
- дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- дітей –інвалідів;
- дітей, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС;
- дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей;
- дітей, які перебувають на диспансерному обліку;
- дітей, працівників соціальної сфери, які фінансуються з місцевого бюджету;
- талановитих та обдарованих дітей.
5. Завдання Програми та її основні заходи
5.1.Вжити невідкладні заходи щодо належної підготовки до відпочинку та оздоровлення дітей села Рожівка, приділивши особливу увагу оздоровленню дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей – інвалідів, дітей, які постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи, дітей з багатодітних, малозабезпечених та неповних сімей.
Сільська рада,
Пухівська ЗОШ, ФАП, 2013 рік
5.2.Сприяти в організації оздоровлення дітей працівників установ соціальної сфери, які фінансуються з місцевого бюджету, обдарованих та талановитих дітей, активістів громадського самоврядування, художньої самодіяльності та спорту.
Сільська рада, 2013 рік
5.3.Провести благоустрій спортивних майданчиків та забезпечити належні умови їх функціонування в літній період.
Сільська рада,
Рожівське КП «Добробут»
квітень-травень 2013 року
5.4.Поліпшити харчування дітей в дошкільному навчальному закладі за рахунок збільшення в раціоні свіжих овочів та фруктів.
Постійно, сільська рада
зав.ДНЗ «Курчатко»
5.5.Організувати культурно-екскурсійне і транспортне обслуговування груп дітей під час канікул.
Сільська рада,
Пухівська ЗОШ
червень-серпень 2013 року
5.6.Забезпечити проведення культурно-масових заходів для дітей і молоді у сільському будинку культури та бібліотеці.
Директор сільського будинку
культури, зав.бібліотеки
червень-серпень 2013 року
5.6.1.Провести батьківські збори з метою попередження правопорушень злочинів серед дітей і підлітків під час літніх канікул.
Пухівська ЗОШ
травень 2013 року
5.7.Забезпечити супровід медичними працівниками організованих груп дітей до місць відпочинку та оздоровлення і у зворотному напрямку.
Центральна районна лікарня,
відділ освіти, 2013 рік
5.8.Забезпечити високий рівень безпеки та надійності транспортного обслуговування дітей під час перевезення їх до місць відпочинку і у зворотному напрямку, організувати їх супроводження підрозділом ДАІ.
Броварський ГУ МВС України в Київській області,
Пухівська ЗОШ, 2013 рік
5.9.Сприяти залученню підприємств, установ і організацій усіх форм власності, благодійних організацій та фондів щодо надання фінансової і матеріальної допомоги в організації літнього відпочинку та оздоровлення дітей соціально-незахищених категорій.
Сільська рада, 2013 рік
Секретар ради З.Я.Конончук
РОЖІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БРОВАРСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
Про хід виконання місцевої Програми протипожежного захисту
та техногенної безпеки населеного пункту с.Рожівка на 2012-2015 роки
Заслухавши інформацію секретаря сільської ради про хід виконання Програми протипожежного захисту та техногенної безпеки населеного пункту с.Рожівка на 2012-2015 роки, враховуючи висновки та рекомендації постійних комісій сільської ради з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, соціально-економічного розвитку села та екології, з питань освіти, культури, охорони здоров’я, материнства і дитинства та соціального захисту населення, керуючись статтею 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, сесія сільської ради
В И Р І Ш И Л А:
Інформацію про хід виконання Програми протипожежного захисту та техногенної безпеки населеного пункту с.Рожівка на 2012-2015 роки прийняти до відома
Сільський голова С.Д.Величенко
Секретар сільської ради З.Я.Конончук
с.Рожівка
26 квітня 2013 року
№ 445 ХХІХ -УІ
РОЖІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БРОВАРСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
Про порядок та умови розрахунку залучення коштів замовників(забудовників) на створення і розвиток
інженерно-траспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», з метою створення, розвитку і належного утримання інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту села Рожівка, Броварського району, враховуючи пропозиції постійної комісії сільської ради з питань планування, бюджету, фінансів і цін, керуючись статтями 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 9, 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», сесія сільської ради
В И Р І Ш И Л А
1.Затвердити :
1.1.Положення про порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників (забудовників) у розвитку інфраструктури населеного пункту села Рожівка (додаток 1).
1.2.Типовий договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка (додаток 2)
2.Розмір пайової участі замовника (забудовника) у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка визначити у відповідності до розділу 2 згаданого Положення.
3.Секретарю сільської ради забезпечити оприлюднення даного рішення.
4.Контроль за виконанням цього рішення покласти на сільського голову.
Сільський голова С.Д.Величенко
Бухгалтер сільської ради О.М. Трохименко
с.Рожівка
26 квітня 2013 року
№ 446 ХХІХ - УІ
Додаток 1
до рішення №446 ХХІХ сесії УІ скликання
від 26 квітня 2013 року
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок залучення, розрахунку розміру
і використання коштів пайової участі
у розвитку інфраструктури села Рожівка
Це Положення регулює організаційні та економічні відносини, пов’язані із залученням і використанням коштів замовників об’єктів містобудування на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка у зв’язку з будівництвом та реконструкцією будь-яких об’єктів на території села.
1. Загальні положення
1.1. Положення розроблено відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
1.2. У цьому Положенні терміни вживаються у такому значенні:
комплексна забудова території - здійснюється з метою забезпечення реалізації громадських інтересів і спрямовується на попереднє проведення інженерної підготовки, спорудження зовнішніх інженерно-транспортних мереж, об'єктів соціальної сфери, житлових будинків, інших об'єктів будівництва, на благоустрій території, а також може здійснюватися шляхом комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду одним або кількома інвесторами;
технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки;
будівництво - спорудження нових об’єктів громадського, виробничого та іншого комерційного призначення, їх реконструкція, реставрація, розширення (прибудова), капітальний ремонт.
реконструкція - перебудова існуючих об’єктів і споруд цивільного або виробничого призначення з метою поліпшення умов проживання, експлуатації, надання послуг, збільшення і покращення якості продукції тощо, пов’язані зі зміною геометричних розмірів, функціонального призначення (в т.ч. житлових приміщень на нежитлові), заміною окремих конструкцій та їх елементів, зміною основних техніко-економічних показників;
об’єкти будівництва - окремий будинок або споруда (з усім устаткуванням, яке до них відноситься, інструментом і реманентом, галереями, естакадами, внутрішніми інженерними мережами водопостачання каналізації, газопроводу, теплопроводу, електропостачання, радіофікації, підсобними і допоміжними надвірними будівлями, благоустроєм та іншими роботами і витратами), на будівництво, реконструкцію яких повинні бути складені окремо проект і кошторис;
інженерно-транспортна інфраструктура — комплекс інженерних, транспортних споруд і комунікацій;
соціальна інфраструктура - об’єкти соціального та культурно-побутового обслуговування населення, призначені для забезпечення стійкого розвитку та функціонування населеного пункту (установи освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення, спортивні та фізкультурно-оздоровчі установи, установи культури і мистецтва, установи житлово-комунального господарства);
розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури - нове будівництво, реконструкція, реставрація, розширення, технічне переоснащення, капітальний ремонт об’єктів інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села;
замовник - фізична особа-підприємець, юридична або фізична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) у селі Рожівка і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву чи повідомлення про початок будівельних робіт;
пайова участь замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка - внесок замовника у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка, який полягає у перерахуванні замовником до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію до сільського бюджету (цільовий фонд) коштів пайової участі замовника для забезпечення розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка (далі - пайова участь);
кошти пайової участі замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка - кошти пайової участі замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка, які залучаються на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка на пайовій участі (далі - кошти пайової участі);
договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка - договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка, укладений сільською радою із замовником (далі - Договір);
розрахунок розміру пайової участі до договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка - розрахунок розміру пайової участі, який є невід’ємною частиною Договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка у грошовому виразі відсоткового значення від загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта на підставі документів, що підтверджують вартість будівництва об’єкта з техніко-економічними показниками без врахування витрат на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж, споруд та транспортних комунікацій (далі Розрахунок);
будинки житлового фонду соціального призначення - житло всіх форм власності (крім соціальних гуртожитків) житлового фонду соціального призначення, що безоплатно надається громадянам України, які потребують соціального захисту, на підставі договору найму на певний строк;
доступне житло - збудовані і ті, що будуються за державної підтримки, житлові будинки (комплекси) громадянам, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, а також об’єкти, які будуються згідно з Програмою будівництва (придбання) доступного житла у Київській області;
об’єкт самочинного будівництва - житловий будинок (окрім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках), будівля, споруда, інше нерухоме майно, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, яка не була відведена для цієї мети, а також без відповідних дозвільних документів, передбачених законодавством, чи з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
проектно-кошторисна документація - затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об’ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об’єктів будівництва.
1.3. Дія цього Положення поширюється на всіх замовників, незалежно від форми власності, які здійснюють будівництво (реконструкцію) на території села Рожівка, за винятком замовників, які здійснюють будівництво з дотриманням вимог чинного законодавства:
1.3.1. об’єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;
1.3.2. будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення незалежно від джерел фінансування будівництва таких об’єктів та їх форм власності;
1.3.3. будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла;
1.3.4. індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках;
1.3.5. об’єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів;
1.3.6. об’єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об’єктів соціальної інфраструктури;
1.3.7. об’єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру.
1.3.8. Замовники будівництва підтверджують приналежність об’єкта будівництва до зазначених видів будівель шляхом надання підтверджуючих документів, в яких буде зазначено код будівлі відповідно до Державного класифікатора будівель і споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Держкомстандарту України від 17.08.2000 №507, на рівні її підкласу (за п’ятим знаком), за яким будівля класифікується в системі статистичних спостережень. Такими документами можуть бути - Повідомлення про початок будівельних робіт, Декларація про початок будівельних робіт, Декларація про готовність об’єкта до експлуатації, Акт готовності об’єкта до експлуатації або інший документ, завірений у встановленому порядку.
1.3.9. перепланування житлових приміщень (квартир) у багатоповерхових житлових будинках (гуртожитках) без зміни призначення з метою покращення житлових умов.
1.3.10. Звільняється від сплати коштів пайової участі Замовник будівництва, якщо окрім будівництва об’єкта основного призначення на відведеній йому під таке будівництво земельній ділянці одночасно з будівництвом об’єкта споруджує на цій земельній ділянці об’єкт соціальної інфраструктури, який призначений для обслуговування мешканців відповідного мікрорайону - дошкільний чи навчальний заклад, заклади медичного чи оздоровчого призначення, центри соціальної реабілітації чи соціальної допомоги, інтернати, будинки пристарілих, соціальні аптеки, будівлі побутового обслуговування, громадського харчування тощо, які замовник бере на себе зобов’язання добровільно збудувати за погодженням із органом місцевого самоврядування в рамках планового забезпечення відповідної території мікрорайону необхідним елементом соціальної інфраструктури згідно з відповідною затвердженою містобудівною документацією (генеральний план, план зонування території, детальний план території).
1.4. Встановлений сільською радою для замовників розмір пайової участі не може перевищувати граничний розмір пайової участі, встановлений згідно чинного законодавства.
Граничний розмір пайової участі з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:
10 (десять) відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта – для нежитлових будівель та споруд;
4 (чотири) відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта - для житлових будинків.
1.5. Замовники, що здійснюють житлове будівництво, мають право на відстрочення сплати пайових внесків на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури села Рожівка на підставі письмової заяви, відповідно до частини 5 статті 3 Закону України від 25.12.2008 № 800-УІ «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва».
1.6. При сплаті коштів за набуття права оренди земельної ділянки шляхом аукціону (конкурсу) замовник не звільняється від пайової участі.
1.7. У разі придбання у власність об’єкта незавершеного будівництва не комунальної власності, з метою його добудови (без зміни цільового призначення) та за умови не укладення Договору попереднім Замовником та/або невиконання ним умов Договору щодо сплати пайової участі, з новим Замовником має бути укладено або переукладено Договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка до переукладання договору оренди землі.
1.8. За умови добудови об’єкта незавершеного будівництва (без зміни цільового призначення) Розрахунок пайової участі виконується від загальної кошторисної вартості будівельних робіт, необхідних для введення об’єкта в експлуатацію.
1.10 У разі якщо після укладення договору відбувається зміна замовника будівництва, то рішення виконавчого комітету сільської ради про зміну замовника приймається після укладення нового договору із замовником у порядку, передбаченому порядком, з врахуванням сум пайового внеску, сплачених попереднім замовником. Сплачені попереднім замовником суми пайового внеску не повертаються, а зараховуються при укладенні договору.
2. Порядок залучення коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка
2.1. Пайова участь Замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка полягає у перерахуванні Замовником до сільського бюджету - сільського цільового фонду (призначення платежу «На розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури») коштів для розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка, згідно з Договором.
2.2. Величина пайової участі визначається у Розрахунку, який є невід’ємною частиною Договору, укладеному з Рожівською сільською радою (відповідно до встановленого розміру виконавчим комітетом сільської ради пайової участі у розвитку інфраструктури) з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж, споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
2.3. Якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва Замовником інженерних мереж або об’єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури села зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об’єкти передаються у комунальну власність села.
У разі, якщо кошторисна вартість будівництва інженерних мереж та/або об’єктів інженерної інфраструктури перевищує розмір пайової участі Замовника у розвитку інфраструктури села, Рожівська сільська рада, за зверненням Замовника, приймає рішення про відшкодування Замовнику різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі Замовника у розвитку інженерно-транспортної інфраструктури села Рожівка.
2.4. Кошторисна документація розробляється на підставі вимог ДБН Д. 1.1-1- 2000 «Правила визначення вартості будівництва». Якщо загальна кошторисна вартість будівництва об’єкта не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених виконавчим комітетом сільської ради нормативів для одиниці створеної потужності на підставі прогнозних середньорічних показників опосередкованої вартості спорудження об’єктів житлового будівництва за регіонами України, затверджених Міністерством регіонального розвитку та будівництва України станом на момент звернення про виконання Розрахунку.
2.5. Розмір пайової участі замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка визначається у відповідності до пунктів 2.2. і 2.3. цього Положення і становить у разі будівництва (реконструкції):
2.5.1. нежитлових будівель та споруд (за винятком тих, що перелічені у п. 1.5. цього Положення) - 10 % загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта;
2.5.2. житлових будинків (за винятком тих, що перелічені у п. 1.5. цього Положення) - 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта;
2.5.3. житлових будинків з вбудовано-прибудованими об’єктами комерційного призначення та/або об’єктів комерційного призначення з вбудовано-прибудованими чи надбудованими житловими квартирами (за винятком тих, що перелічені у п. 1.5. цього Положення) - розмір коштів пайової участі визначається диференційовано, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта (будівництво об’єкта комерційного призначення - відповідно до пункту 2.5.1., будівництво житлового будинку відповідно до пункту 2.5.2.);
2.5.4. об’єктів самочинного будівництва - 10 % загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта (за винятком об’єктів, які за рішенням суду підлягають знесенню та індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках).
2.6. При будівництві об’єктів соціальної інфраструктури села або об’єктів відповідно до Програми соціально-економічного розвитку с. Рожівка, за зверненням Замовника або поданням відповідного виконавчого органу Рожівської сільської ради, рішенням сесії сільської ради може бути змінено відсоток для розрахунку розміру пайової участі або Замовник може бути звільнений від сплати коштів пайової участі, визначених Договором.
2.7. Якщо будівництво здійснюється на земельних ділянках, право оренди та право власності на які набуто на конкурсній основі, то пайова участь здійснюється в розмірі, який є різницею між встановленим цим Положенням розміром пайової участі та виконаними додатковими умовами конкурсу (сплата коштів до цільового фонду соціально-економічного розвитку, внесення матеріальних цінностей у розвиток села тощо, що підтверджується відповідними документами).
2.8. У разі нульового або від’ємного результату різниці між встановленим згідно з Положенням розміром пайової участі та виконаними додатковими умовами конкурсу замовник не сплачує кошти пайової участі.
2.9. Кошти пайової участі сплачуються до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію.
2.10. Кошти пайової участі сплачуються в повному обсязі єдиним платежем або частинами за графіком та у строки, що визначаються Договором, до цільового фонду сільської ради с.Рожівка (призначення платежу: «На розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури»).
2.11. У разі сплати Замовником коштів пайової участі, згідно з Договором, сільська рада надає довідку про фактичне зарахування таких коштів до бюджету села. Довідка є підтвердженням виконання умов Договору про внесок Замовника будівництва у розвиток інфраструктури села.
3. Договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка
3.1. Пайова участь у розвитку інфраструктури села здійснюється на підставі Договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка, що укладається між Замовником та виконавчим комітетом сільської ради в особі РОжівського сільського голови.
3.2. До згоди виконавчого комітету сільської ради на отримання вхідних даних - технічних умов (ТУ) в ПАТ «АЕС Київобленерго» на підключення електроенергії до об’єкта нерухомості включається пункт щодо зобов’язання Замовника (крім Замовників об’єктів містобудування, зазначених у пункті 1.3 цього Положення) укласти договір та сплатити пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію.
3.3. Забудовник звертається до виконавчого комітету сільської ради з проханням провести Розрахунок та встановити розмір пайової участі у розвитку інфраструктури села Рожівка для подальшого укладення Договору.
3.4. Замовники, які зареєстрували декларацію чи одержали дозвіл на виконання будівельних робіт в інспекції ДАБК та розпочали будівництво до набрання чинності даного Положення договір укладають до прийняття об’єкта в експлуатацію.
3.5. Договір укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення (заяви) Замовника про його укладення (у зверненні щодо укладення договору про пайову участь вказується інформація про банківські реквізити - розрахунковий рахунок, банк, МФО), але до реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт в Державній архітектурно-будівельній інспекції.
До заяви Замовником додаються:
- виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців або копії установчого документа та свідоцтва про державну реєстрацію (копія паспорту фізичної особи та ідентифікаційного коду - для громадян);
- рішення виконавчого комітету Рожівської сільської ради, яким для Замовника встановлюється розмір пайової участі у розвитку інфраструктури села Рожівка;
- розрахунок розміру пайової участі;
- зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва (реконструкції) об’єкта містобудування, визначений згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами та затверджений Замовником.
3.6. Підставою для укладення договору є відповідне рішення виконавчого комітету Рожівської сільської ради, яким для Замовника встановлюється розмір пайової участі у розвитку інфраструктури села Рожівка.
3.7. Виконавчий комітет сільської ради готує проект Договору та направляє його Замовнику для підписання.
Протягом 2 робочих днів Замовник повертає до виконавчого комітету підписаний Договір.
3.8. Договір, укладений між сільською радою та Замовником, підписується сільським головою (за його відсутності - уповноваженою особою).
3.9. Істотними умовами Договору є:
- розмір пайової участі;
- строк (графік) сплати коштів пайової участі;
- відповідальність сторін.
4. Встановлення розміру пайової участі замовника
4.1. Невід’ємною частиною Договору є Розрахунок розміру пайової участі. Розрахунок розміру пайової участі виконується виконавчим комітетом сільської ради протягом десяти робочих днів з дня реєстрації звернення Замовника про встановлення розміру пайової участі та виконання Розрахунку пайової участі для подальшого укладення Договору у грошовому виразі відсоткового значення від загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта на підставі доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об’єкта з техніко-економічними показниками.
4.2. Для виконання Розрахунку Замовник зобов’язаний надати:
- виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців або копії установчого документа та свідоцтва про державну реєстрацію (копія паспорту фізичної особи та ідентифікаційного коду - для громадян);
- виконану ліцензованою проектною організацією проектно-кошторисну документацію в повному обсязі;
- зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва (реконструкції) об’єкта містобудування без врахування витрат на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж, споруд та транспортних комунікацій, визначений згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами та затверджений Замовником;
- висновок проектної або іншої організації, що мають ліцензії, щодо кошторисної вартості будівництва інженерних мереж або об’єктів поза межами земельної ділянки Замовника (при необхідності);
- копію відповідного розділу проектно-кошторисної документації, в якій визначені техніко-економічні показники об’єкта будівництва, затверджену Замовником;
- копії технічних умов.
Замовник разом з генеральним проектувальником несуть повну відповідальність за достовірність наданих документів.
4.3. Розмір пайової участі визначається за формулою:
П = 3 * Б/100
де: П-розмір пайової участі у грошовому виразі, (грн.);
З - загальна кошторисна вартість будівництва об’єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва (реконструкції) об’єкта містобудування (грн.);
Б - розмір відсотку.
Розрахований розмір пайової участі підлягає округленню до цілої гривні.
4.4. На підставі Розрахунку розміру пайової участі готується проект рішення виконавчого комітету Рожівської сільської ради про встановлення розміру пайової участі Замовника, який вноситься для розгляду на найближче засідання виконавчого комітету Рожівської сільської ради.
5. Порядок використання коштів пайової участі розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка
5.1. Кошти, отримані як пайова участь замовників об’єктів будівництва, можуть використовуватися виключно для розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка.
5.2. Рішення щодо розподілу та цільового використання коштів, отриманих від замовників будівництва як пайова участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Рожівка, приймає Рожівська сільська рада.
6.Контроль за надходженнями пайових внесків
6.1. На виконком сільської ради покладається контроль:
6.1.1. за проведенням Розрахунку розміру пайової участі до Договору та підготовку проекту рішення виконавчого комітету сільської ради про встановлення розміру пайової участі замовника;
6.1.2. за виконанням фінансових зобов’язань;
6.1.3. за збереженням Договорів про пайову участь.
7.Заключні положення
7.1. Забороняється вимагати від Замовника надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об’єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу).
7.2. Відповідальність за своєчасне надання проектно-кошторисної документації в повному обсязі для виконання Розрахунку та достовірність наданих документів покладається на Замовника.
7.3. У разі несплати або несвоєчасної сплати пайової участі у розвитку інфраструктури села, передбаченої договором про пайову участь, Замовник несе відповідальність згідно з умовами договору про пайову участь та відповідно до діючого законодавства.
7.4. У разі невиконання Замовником умов договору щодо перерахування в повному обсязі коштів визначених у Розрахунку до договору, виконавчий комітет сільської ради здійснює необхідні заходи щодо примусового стягнення вказаних коштів у судовому порядку.
7.5. Відсутність довідки про повну сплату пайової участі є підставою для не продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні у Замовника, для будівництва об’єкта.
7.6. Спори, пов’язані з пайовою участю у розвитку інфраструктури села, вирішуються у судовому порядку.
7.7. Це Положення набуває чинності з дня опублікування рішення про його затвердження. У випадку внесення змін в законодавчі акти України, що регулюють питання сплати пайової участі, це Положення продовжує діяти в частині, що не суперечить чинному законодавству.
Сільський голова Величенко С.Д.
Додаток 2
до рішення №446 ХХІХ сесії УІ скликання
26 квітня 2013 року
ПРИМІРНИЙ ДОГОВІР
про пайову участь замовника
(юридичної, фізичної особи) у створенні і розвитку
інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури
с.Рожівка
"_____"____________ 20___ року с.Рожівка
Виконавчий комітет Рожівської сільської ради, в особі сільського голови ____________________ , що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Статуту територіальної громади села, з одного боку,
та
___________________________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, з якою укладається договір, або П. І. Б. уповноваженої особи із зазначенням посади та документа, який уповноважує таку особу на укладання договору, - для юридичних осіб)
(далі - "Замовник"), що діє на підставі власного волевиявлення (статуту, довіреності), з другого боку, (далі за текстом Договору - "Сторони"),
уклали цей Договір про наступне:
1.1. Предметом даного Договору є пайовий внесок Замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури (міста, села, селища) при здійсненні будівництва об'єкта містобудування на умовах, зазначених цим Договором.
1.2. Назва та місцерозташування об'єкта містобудування -
______________________________________________________________
1.3. Цільове призначення об'єкта містобудування -
_____________________________________________________________________
II. Сума договору та умови оплати
2.1. Замовник перераховує кошти на розвиток інженерно-транспортної та соціальної
інфраструктури (міста, села, селища) у розмірі грн. єдиним платежем (частинами за графіком, згідно додатку N1) на рахунок сільської ради відповідно до розрахунку (згідно додатку N2) у строк до " " 20 року.
2.2. Якщо попередній розрахунок величини пайової участі було проведено відповідно до наданих Замовником укрупнених показників вартості будівництва, такий розрахунок підлягає уточненню з урахуванням фактичної загальної кошторисної вартості будівництва.
2.3. Сплата коштів Замовником на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села здійснюється у безготівковій формі на рахунок:
N ________________
Код ________________
МФО ________________
ККД ________________
банк одержувача: ________________
(банківські реквізити уточнюються на момент перерахування коштів)
III. Права і обов'язки Сторін
3.1. Замовник зобов'язується перерахувати кошти в сумі, зазначеній у п. 2.1 розділу 2 цього Договору до " " 20 єдиним платежем (частинами згідно з Графіком оплати (додаток 2), що є невід'ємною частиною цього Договору)
3.2. У разі внесення змін до проектної документації, які спричиняють зміни техніко-економічних показників будівництва, Замовник зобов'язується звернутися із клопотанням до виконавчого комітету (міської, сільської, селищної) ради про внесення відповідних змін до Договору.
3.3. Виконавчий комітет сільської ради проводить розрахунок пайового внеску та контролює виконання умов Договору.
3.4. Виконавчий комітет зобов'язується прийняти у комунальну власність інженерні мережі та/або об'єкти інженерної інфраструктури, збудовані Замовником відповідно до проектної документації поза межами земельної ділянки, відведеної Замовнику під забудову, та відшкодувати Замовнику вартість їх будівництва за рахунок зменшення величини пайової участі.
ІV. Відповідальність Сторін та вирішення спорів
4.1. Сторони несуть відповідальність за виконання цього Договору в межах чинного законодавства.
4.2. Всі спірні питання вирішуються шляхом переговорів або у судовому порядку.
4.3. У випадку несвоєчасного внесення коштів як пайової участі в розвитку інфраструктури Замовник сплачує пеню в розмірі 0,1 % від загальної суми пайової участі, визначеної п. 2.1 розділу 2 цього Договору, за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент прострочення виконання зобов'язання.
V. Інші умови
5.1. Зміни і доповнення до цього Договору вносяться за взаємною згодою Сторін шляхом укладання 'відповідних угод, які є невід'ємною частиною цього Договору, або в судовому порядку.
5.2. Одностороння зміна умов або одностороння відмова від цього Договору не допускається.
5.3. Цей Договір укладений Сторонами добровільно. При укладанні Договору майнових прав і претензій Сторони одна до іншої не мають.
5.4. Договір складено в 2-х примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких зберігається у Замовника, другий - у виконавчому комітеті ради.
5.5. Договір набуває чинності з моменту підписання сторонами і діє до повного його виконання.
N 1 - розрахунок величини пайової участі (внеску) Замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села;
№ 2 - графік оплати пайової участі (внеску) (якщо оплата проводиться відповідно до графіка).
VI. ЮРИДИЧНІ АДРЕСИ СТОРІН, БАНКІВСЬКІ РЕКВІЗИТИ:
Виконавчий комітет Рожівської сільської ради
Адреса ______________ Р/р ______________ в МФО ______________ код ЄДРПОУ______________ тел./факс ______________
|
| Замовник __________________________
Адреса ______________ Р/р ______________ в МФО ______________ код ЄДРПОУ______________ тел./факс ______________
|